top of page

KORUYUCU HEKİMLİK

 

Tıp biliminde hastalık riskinin,  ortaya çıkmadan önce alınacak önlemlerle minimuma indirilmesine  “Koruyucu Hekimlik” adı verilmektedir.  

 

Koruyucu hekimlik genel olarak insanlar için kullanılan bir deyim gibi görünse de hayvan sağlığında da çok büyük önemi sahiptir.

 

Önlem alınmaması halinde evcil hayvanlarımız için hayati tehlikeye yol açabilecek pek çok hastalık, koruyucu hekimlik ve buna bağlı olarak mümkün olabilen “erken teşhis” sayesinde ölümcül olmaktan çıkmaktadır.

 

Koruyucu hekimliğin temel amacı hastalıklar henüz ortaya çıkmadan alınacak önlemlerle öncül tedavi yöntemlerinin uygulanmasıdır.

 

Beşeri tıpta olduğu gibi veteriner tıbbında da koruyucu hekimliğin en önemli aşamalarından birisi aşıdır. Evcil hayvanların dönemsel aşılarının doğru takibi ve uygulanması önemli sayıda hastalığın tehdit olmadan ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Özellikle, patili dostlarınızın karşı karşıya kalacağı viral hastalık riskinde aşının önemi çok büyüktür.

 

Veteriner Tıbbında koruyucu hekimliğin bir diğer önemli ayağı da sağlıklı ve doğru beslenmedir. Evcil hayvanınızın sağlık durumuna göre uygulanacak diyet programı, pek çok hastalık riskini minimum düzeye indirecektir.

 

Koruyucu hekimlik uygulamaları, evcil hayvanınızın yaşam kalitesinin artmasına ve patili çocuklarınızla uzun ve sağlıklı bir aile ortamı yaşamanıza imkan sağlayacaktır.

bottom of page